UltraDental Kids

Gabinet przyjazny dziecku

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest bardzo ważnym wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego stosunku do leczenia stomatologicznego. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa, związane z kontaktem z dentystą, mogą być jedną z przyczyn dentofobii.

W przypadku dzieci można mówić o trzech głównych przyczynach lęku przed stomatologiem. Pierwsza jest zdobywana na podstawie własnych, bolesnych doświadczeń podczas leczenia, które jest nieprzyjemne i stresujące. Druga wynika z przekazania dziecku negatywnych przeżyć rodziców wiążących leczenie zębów z bólem. Trzecia wynika z ukształtowanej w psychice dziecka wizji fobii do zabiegów stomatologicznych.

Odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to podstawowe czynniki mające wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego. Pierwsza wizyta u dentysty może wpłynąć na nasilenie się stanów lękowych u dziecka, a w konsekwencji doprowadzić do dentofobii. Warto pamiętać, że dzieci do 3 roku życia inaczej przekazują swoje odczucia, a kontakt słowny ze strony dziecka jest ograniczony i nastawiony na „mowę ciała”. Podstawową reakcją na stres jest płacz, dlatego rolą rodzica i lekarza jest zrozumienie obaw dziecka przed nowym, nieznanym mu miejscem.

Chcesz umówić wizytę?

Godziny otwarcia:

Pn-Pt: 10:00 - 18:00
So: 09:00 - 15:00
Nd: nieczynne

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym oraz zmniejszyć jego strach przed nią?

Wybór dentysty

Przed decyzją o wyborze lekarza rodzice powinni osobiście odwiedzić gabinet i porozmawiać ze stomatologiem dziecięcym. Warto pamiętać, że przyjazny gabinet to nie tylko wystrój budzący pozytywne skojarzenia i specjalnie przygotowany kącik dla dziecka, ale przede wszystkim przyjazny personel, który potrafi odpowiednio postępować z dzieckiem w sytuacji stresowych.

Pierwsze leczenie

Nie zawsze jednak pierwsza wizyta może być wizytą adaptacyjną. Czasami już podczas pierwszej wizyty okazuje się, że zęby dziecka wymagają leczenia. W takim przypadku ryzyko negatywnych skojarzeń z dentystą jest większe i tym baczniejszą uwagę należy przywiązywać do wyboru stomatologa dziecięcego. W takim przypadku szczególnie ważne jest właściwe podejście lekarza.

Zabawa w dentystę

Stwarzanie w domu atmosfery, że wizyta u stomatologa to coś strasznego sprawi, że dziecko przyjmie negatywne nastawienie rodziców i niepotrzebnie znacznie się bać. Jednym ze sposobów ograniczenia obaw jest sugerowanie dziecku, że dentysta to taka kosmetyczka od zębów lub zabawa w dentystę.

Przebieg wizyty

Rodzic powinien zwrócić uwagę, aby podczas wizyty lekarz posługiwał się zrozumiałym dla dziecka językiem i unikał specjalistycznych, często budzących lęk sformułowań typu: ekstrakcja czy borowanie. Lekarz powinien doprowadzić do sytuacji, kiedy dziecko będzie czuło, że współtowarzyszy w podejmowaniu decyzji, nic nie jest na nim wymuszone.

Rozmowa z dzieckiem

Przed pierwszą wizytą u stomatologa konieczne jest przeprowadzenie z dzieckiem rozmowy wyjaśniającej mu sens leczenia zębów, a także przebieg wizyty. Dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, wręcz można mu powiedzieć, że idzie z mamą na spotkanie ze znajomym dentystą, który sprawdzi, czy zęby są zdrowe, czy są w nich robaczki (takie jak np. w jabłkach), bądź w inny obrazowy sposób opiszę próchnicę.

Planowanie wizyty

Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Zazwyczaj dotyczy to godzin przedpołudniowych. Dlatego warto umawiać się na konkretną godzinę. Jeśli czas oczekiwania w kolejce się wydłuży, można zainteresować dziecko książeczką lub zabawką z kącika dziecięcego.

Wizyta adaptacyjna

Kontakt dziecka z dentystą najlepiej jest rozpocząć od wizyty adaptacyjnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem i zabiegami, które są przeprowadzane w gabinecie. Stomatolodzy zalecają, aby miała ona miejsce do 3 roku życia.

Nagroda

Zakończeniem wizyty powinna być nagroda, np. Dyplom za odwagę, naklejka czy inny drobiazg. Stanowić ona będzie motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

UltraDental Kids

Gabinet przyjazny dziecku

UltraDental Kids

Oferta dla przedszkoli

Z myślą o najmłodszych pacjentach został stworzony przez naszych lekarzy program dla przedszkolaków. Ma on na celu naukę jak prawidłowo dbać o zęby od najmłodszych lat, podnosić świadomość dzieci, rodziców i wychowawców w zakresie higieny jamy ustnej.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące stomatologii dziecięcej

CZY NALEŻY LECZYĆ ZĘBY MLECZNE?

Zęby mleczne podobnie jak stałe mogą zostać zaatakowane przez próchnicę, która nieleczona prowadzi do bolesnych stanów zapalnych miazgi i w konsekwencji do braków uzębienia. Brak uzębienia z kolei prowadzi do zaników kości i zaburzeń zgryzowych.

Jeśli istnieją wskazania zęby mleczne leczymy kanałowo by nie dopuścić do przedwczesnej ich utraty i w konsekwencji do wad zgryzu.

CZY PRÓCHNICA W NIEDOJRZAŁYCH ZĘBACH STAŁYCH JEST NIEBEZPIECZNA?

Zęby stałe z niedojrzałymi korzeniami leczymy podobnie jak zęby stałe całkowicie uformowane, mając jednak na uwadze odmienną budowę anatomiczną. Proces próchnicowy w zębach niedojrzałych przebiega znacznie szybciej niż w zębach z zakończonym rozwojem.

CO TO JEST WESOŁE LECZENIE?

Jest to leczenie pod wpływem tlenku azotu, zwanego inaczej gazem rozweselającym. Jest to bezpieczna i przyjazna metoda walki z lękiem i bólem, szczególnie zalecana u dzieci, które wykazują brak tolerancji na stres i ból a jednocześnie bardzo dobrze reagują na sedację podtlenkiem azotu.

Skontaktuj się