Protetyka

Leczenie protetyczne polega na odbudowaniu utraconych pojedynczych i mnogich braków w uzębieniu. Trzeba bowiem wiedzieć, że utrata już nawet jednego zęba, pomijając względy estetyczne, nie jest obojętna dla całego układu żucia. Miejsce po utraconym zębie należy jak najszybciej uzupełnić, gdyż jego brak doprowadza do przesuwania się, wysuwania oraz rotacji pozostałych zębów oraz zaniku kości. Następstwem czego jest dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego.

JAK TO DZIAŁA

Diagnostyka protetyczna w UltraDental

 • 1

  Diagnostyka

  Wywiad stomatologiczny

  Badania lekarskie

  Diagnostyka radiologiczna

  Pobranie wycisków

 • 2

  Analiza i plan leczenia

  Na podstawie informacji i wycisków pobranych podczas pierwszej wizyty zostaje ustalony plan leczenia.

 • 3

  Wdrożenie planu leczenia

  Realizacja planu leczenia jest indywidualnie dopasowywana do możliwości finansowych oraz stylu życia pacjenta.

PROTEZY NATYCHMIASTOWE

UltraDental

Jest to uzupełnienie protetyczne, które zostaje oddane pacjentowi bezpośrednio po ekstrakcji zębów. Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastowe uzupełnienie w sytuacji braków zębowych, co zapewnia normalne warunki życia, funkcjonowania, a także wpływa na gojenie ran poekstrakcyjnych

Pacjent tuż po usunięciu zęba może mieć gotową protezę. Leczenie polega na zrobieniu wycisków zębów (górnego i dolnego). Podczas kolejnej wizyty, gdy proteza jest gotowa – stomatolog usuwa ząb bądź zęby. Pacjent nie musi martwić się o estetykę, bowiem wychodzi z gabinetu od razu z protezą. Jest też do niej dużo łatwiej przyzwyczaić się niż do protezy, która została zrobiona po wygojonej już ranie – pacjent nie przyzwyczaja się bowiem do ubytków w uzębieniu.

PROTEZY OVERDENTURE

UltraDental

Protezy tego typu oparte są na korzeniach własnych zębów pacjenta lub na implantach. Proteza overdenture, czyli nakładowa, umożliwia wykorzystanie korzeni, które nie nadają się, by zrobić na nich wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę protetyczną. Dentysta na kanale korzenia robi metalowe zaczepy. To właśnie na nich oprze się wykonana proteza.

Dzięki tej metodzie znacznie wolniej zanika wyrostek zębodołowy, dzięki temu pacjent może dłużej cieszyć się stabilną protezą.Są to uzupełnienia zapewniające pacjentom względny komfort, wymagają idealnej higieny jamy ustnej.

Protezę można także zamocować na implantach – zazwyczaj czterech lub sześciu. Jest ona wtedy całkowicie unieruchomiona a komfort życia jest nieporównywalny z rozwiązaniem tradycyjnym.

Nasz specjalista z zakresu implantologii i protetyki dopasuje rozwiązanie optymalne dla każdego przypadku. 

PROTEZY SZKIELETOWE

UltraDental

Zadaniem protezy szkieletowej jest uzupełnienie ubytków zębowych, które jak wiadomo mogą doprowadzić do naruszenia stabilności sąsiednich zębów, wysunięcia się zębów przeciwstawnych, ścierania się zębów resztkowych czy wystąpienia zaburzeń w stawach skroniowo – żuchwowych.

Protezy szkieletowe są protezami ruchomymi. Wykonuje się je, jeśli pacjent ma częściowe braki w uzębieniu i nie ma możliwości uzupełnienia ich mostami. Ich podstawowym elementem jest metalowa konstrukcja (odlana w całości). Jest ona doskonale dopasowana do jamy ustnej pacjenta. Akrylowe części są imitacją dziąseł. Kolejnym elementem są zęby.

W protezach szkieletowych znajdziemy też klamry i wypustki, które opierają się na wybranych zębach. To powoduje, że nosi się ją znacznie wygodniej. Klamry są sprężyste, dlatego cała konstrukcja lepiej utrzymuje się i nie spada np. w trakcie jedzenia.
W przypadku tego rozwiązania warto wiedzieć, iż nie działa ono destrukcyjnie na tkanki przyzębia. Jest to bardzo istotna kwestia.
Jeśli pacjent zmaga się z paradontozą bądź ma rozchwiane zęby może zdecydować się na szynoprotezę (jest to rodzaj protezy szkieletowej). Ma ona znacznie bardziej rozbudowane klamry, dzięki nim zęby są stabilniejsze. Szynoproteza znacznie spowalnia utratę zębów w wyniku paradontozy.

Zaletą protezy szkieletowej jest też to, że w przypadku utraty zęba, można go dosztukować do niej. Nie trzeba wykonywać nowej. Dodatkowo proteza ta charakteryzuje się dużą wytrzymałością – nie pęka, nie łamie się itp.

Należy też pamiętać, że metalowa część konstrukcji jest tak umiejscowiona w jamie ustnej, że nikt z zewnątrz jej nie widzi.
Zanim wykona się protezę szkieletową konieczne jest wykonanie pantogramu – zdjęcia, na podstawie którego specjalista określa jakie są warunki do podjęcia pracy. Zanim przystąpi się do zabiegu konieczne jest też zaleczenie zębów bądź ich ewentualne usunięcie, jeśli nie ma innego wyjścia. Pacjent musi też wcześniej wyleczyć próchnicę i usunąć osad nazębny.

KORONY

UltraDental

Są to protezy stałe, pokrywające zniszczoną koronę zęba częściowo lub w całości ją odbudowujące. Korony mogą być wykonane tylko z porcelany, porcelany napalonej na metalu, bądź na cyrkonie.

Korony zębowe idealnie nadają się do odbudowy złamanych, zniszczonych czy nawet przebarwionych zębów. Jeśli ząb jest zdrowy mimo powstałych uszkodzeń, to koronę można nałożyć na jego pozostałość. W przypadku, gdy pacjent chce uzupełnić brak jednego zęba – może założyć ją na implancie, do którego dokręca się łącznik, na którym mocuje się koronę. O korony zębowe należy dbać tak jak o własne zęby.

Ząb szczelnie zamknięty pod koroną jest bezpieczny przed ewentualnym atakiem bakterii, wygląda jak nowy i praktycznie nie da się go odróżnić od sąsiadujących zębów.

MOSTY

UltraDental

Możemy je podzielić na konwencjonalne, bądź adhezyjne.

Mosty konwencjonalne – są osadzone na stałe. Odtwarzają brakujące zęby. Wymagają szlifowania dwóch zębów sąsiadujących z luką, co jest ich wadą. Mogą być wykonane całkowicie z porcelany, metalu, bądź porcelana może być napalona na metalu lub cyrkonie.
Jest to uzupełnienie o dużych właściwościach estetycznych, zapewniające względny komfort pacjentowi.

Mosty adhezyjne – stosuje się je w przypadku braków pojedynczych, nie wymagają szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Mosty te charakteryzują się wysoką estetyką i dużym komfortem pacjenta. Metoda uzupełnienia brakującego zęba polega na użyciu materiału kompozytowego. Przy mostach adhezyjnych są jednak pewne ograniczenia. Nie mogą być stosowane np. u osób mających nieprawidłowy zgryz, albo też zaciskają i zgrzytają zębami.

Skontaktuj się